מדריך רכישת רכב יד שניה

שוק המכוניות המשומשות הוא אחד השווקים הפעילים ושוקקי החיים ביותר בארץ. מדי שנה נמכרים מאות אלפי כלי רכב שכבר עברו קילומטראז' מסוים, לעתים נמוך ולעתים משמעותי אבל בכל מקרה הם עדיין כשירים ומסוגלים למלא את ייעודם, ובאופן כללי הביקוש למכונית יד שניה נמצא במגמת עלייה, ביחד עם הגידול באוכלוסיה והצמיחה מבחינת רמת החיים. חשוב לזכור שאמנם שוק המכוניות המשומשות מציע לא מעט אפשרויות אטרקטיביות, אבל על-מנת למצוא אותן חשוב לפעול באופן מושכל, להבחין ב"מוקשים" אפשריים ולזהות את ההזדמנויות האמיתיות להגיע לרכב איכותי במחיר מציאה.

מהן המכוניות הפופולריות בשוק הרכב יד 2?

הרכב המבוקש ביותר הוא טויוטה יד 2, ולאחריו תמצאו ביקוש ער למאזדות משומשות, יונדאי יד שנייה וכלי רכב מתוצרת פולקסווגן. כשבוחנים מהם הדגמים הספציפיים שהישראלים מחפשים הרשימה כוללת את טויוטה קורולה, המשפחתית האהובה ביותר בארץ, את הסיאט איביזה, את דייהטסו סיריון, את היונדאי גטס ואת המאזדה 6. כפי שניתן לראות, קיים מגוון רחב מאוד של כלי רכב משומשים – הן בצד של הביקוש והן בצד של ההיצע – ולכן לפני שמתחילים בחיפוש כדאי קודם כל להשקיע מעט זמן בתכנון, שהרי לא בכדי נאמר סוף מעשה במחשבה תחילה.

איזה סוג כלי רכב מתאים לצרכים שלכם?

ראשית, כדאי להגדיר את סוג כלי הרכב שמתאימים לצרכים הספציפיים שלכם: למי שלמשל אוהב טיולי שטח מומלץ לחפש רכבים בעלי הנעה 4X4, למי שאוהבים בעיקר ביצועים מרשימים כדאי לחפש מכונית ספורטיבית יד 2, בעלי משפחה גדולה זקוקים למכונית משפחתית גדולה ואילו רווקים או זוגות צעירים נטולי ילדים יכולים ליהנות גם ממשפחתיות קטנות, וכו'.

החלטה חשובה נוספת היא מסגרת התקציב: בחנו היטב מהן היכולות הכספיות שלכם וכמה אתם יכולים להרשות לעצמכם להוציא על קניית המכונית. אם חלק מהתקציב לרכישת הרכב מגיע ממכירת המכונית הנוכחית שלכם, קחו בחשבון שלא בהכרח תקבלו עליה מחיר מחירון, ובכל מקרה תמיד כדאי להשאיר מרווח ביטחון מסוים כשקובעים את מסגרת התקציב.

לאחר שקבעתם מהו התקציב האפשרי מבחינתכם ומהי הקטגוריה של כלי הרכב שמתאימה לצרכים שלכם, בחרו בין 3 ל-5 דגמים שנכללים בקטגוריה ושאתם יכולים להרשות לעצמכם – וערכו ביניהם השוואה מפורטת. אם למשל אתם נוהגים לבצע קניות גדולות, לתא מעט רחב מימדים יש משקל נכבד, אם אתם רוצים לצמצם את זיהום האוויר, דגמים היברידיים יקבלו נקודות בונוס, וכו'.

לאחר איסוף כל המידע, תוכלו לדעת מה אתם מחפשים – ולהתמקד בדגם אחד או שניים שהם האופטימליים מבחינתכם. המיקוד יעזור לכם להגיע למכונית במצב המעולה ביותר האפשרי ובמחיר המשתלם ביותר.

על מה חשוב להקפיד כשבוחנים רכב יד 2?

ישנם כלי רכב אשר נשמרים היטב – כמו למשל טויוטה יד 2 או מרבית דגמי פולקסווגן – אבל גם כך חובה כמובן לוודא שהמכונית הספציפית שאתם שוקלים לרכוש היא במצב תקין לחלוטין. הבדיקה הראשונית היא התרשמות חיצונית, ולשם כך חשוב לראות את המכונית באור יום מלא ובתנאי תאורה נאותים. בנוסף רצוי מאוד לבדוק מול משרד הרישוי כמה בעלויות היו לרכב, וכמובן לוודא כי מי שמציע לכם אותו הוא אכן הבעלים החוקי. עוד נתון שחשוב לבחון דרך משרד הרישוי הוא אם ישנם עיקולים או שעבודים על הרכב.

בדיקה במכון מוסמך, שאותו אתם בחרתם, היא חובה – רק כך תוכלו לדעת בוודאות מהו מצבו המכאני של הרכב והאם נדרשים תיקונים משמעותיים שעלותם גם כן משמעותית. עוד המלצה חשובה היא לעגן בכתב את הסכם העברת הבעלות של הרכב.

 

השארת תגובה