נהיגה נכונה בקיץ

נהיגה נכונה בקיץ – נראה שעונת הקיץ כבר זמן רב מאוד איתנו. בפועל התאריך הרשמי של הקיץ הוא ה – 21.6 שהוא אגב גם היום הארוך ביותר בשנה. בעונה זו ובעיקר בחודשים יולי – ספטמבר (חופש הגדול וחגי תשרי), נרשמת עליה משמעותית בכמות הרכבים היוצאים למגוון הסעות לטיולים. בתקופות בהן הילדים בבית בשל חופשים, מחפשים תעסוקה רבה. טיולים היא אפשרות נהדרת עבור הנאה לכל בני המשפחה. היעדים הם אינסופיים – מדינת ישראל אמנם קטנטנה בגודלה, אך מספקת מגוון רחב של אתרים היסטוריים / אתרי מורשת/ ערי נופש ועוד רבים ממטולה ועד אילת.

פקקים רבים מלווים אותנו בדרך למחוז חפצינו
פקקים רבים מלווים אותנו בדרך למחוז חפצינו

כאשר מדברים על נהיגה נכונה בחודשי הקיץ, יש לקחת בחשבון מספר גורמים שעשויים להשפיע על הנהיגה. ביניהם: צפיפות הרכבים בכביש היוצרים עומס ופקקים, כאשר מדובר על שילוב החום הכבד, רכב עמוס בכל בני המשפחה, ותרבות נהיגה שלעתים לוקה בחסר, אנו מדברים על נהיגה מסוכנת שעשויה לעצבן כל נהג ולגרום לו לחוסר סבלנות. כל הורה חש כאילו פתח איזו חברת הסעות בעפולה ובעמקים – אבא תיקח אותי לפה, אימא תיקחי אותי לשם ועוד. מה על ההורים לעשות בכדי לוודא שכל נסיעה תהיה נוחה ובעיקר בטוחה?

מספר טיפים לנהיגה נכונה בימים החמים ביותר בשנה:

  • לא לנסוע אם חשים עייפות – החום הכבד מתיש כל הזמן, כאשר נוהגים בצורה מונוטונית לאורך זמן, העיניים והעפעפיים נחלשים ומתחילים להיעצם, בעיקר בשעות בהם השמש נמצאת בדיוק מול הנהג. חשוב מאוד לקראת נסיעות ארוכות שתוכננו מראש, לדאוג לשינה הגונה. במהלך הדרך, חשוב לעצור להתרעננות, למתוח את האיברים וכמובן לשתות משקה קל. אוכל אגב, פחות מומלץ משום שתחושת שובע עשויה להגביר דווקא את תחושת העייפות. בכל מקרה של רעב, מומלץ לאכול דבר קל – פירות עתירים בוויטמינים וסוכרים אשר עוזרים לשמור על עירנות.
  • שמרו על סדר הנהיגה התקין – חשוב לזכור, העומס בכבישים נוצר מאנשים בדיוק כמוכם, שכל מטרתם היא להגיע למחוז חפצם לטיול עם יקיריהם. לכן, חשוב מאוד להיות סבלניים. עמידה בפקקים יכולה לגרום לחוסר סבלנות ועצבים גם לאדם הרגוע ביותר. אולם, חשוב להיזהר בכדי להגיע בשלום. נהיגה נכונה כוללת שמירה על חוקי התנועה – מתן זכות קדימה, עקיפה רק בעת הצורך ובנתיב השמאלי, אי – עמידה בשוליים (דבר המסכן את כלל בני המשפחה) ועוד. חשוב לזכור גם כי לעמוד בפקק ולצפור רק עשוי לעצבן נהגים אחרים אך הדבר לא יפנה את סיבת הפקק סביר להניח. בשום פנים ואופן לא להשתמש בטלפון הסלולרי בזמן נהיגה. 
נהיגה נכונה
בשום אופן לא להשתמש בטלפון הסלולרי
  • דאגו לתעסוקה לילדים – נסיעה ארוכה, בעיקר כזאת הדורשת התמודדות עם פקקים, גורמת לכך שהילדים מאבדים את סבלנותם, מתחילים להציק, לריב ולהסיח את דעת הנהג. חשוב לדאוג מראש לקחת משחק אהוב, מוזיקה אהובה, ספרים וניתן אף לקחת טאבלט ולהציג בפניהם סרטים. חברות רבות מציעות מגוון רחב של שירותי הסעות שמתאימות לנסיעה עם ילדים. כך למעשה הילדים וההורים פנויים לשיח ומשחק, מבלי להיות תלויים בסיכון הכרוך בנהיגה תוך כדי.
  • בדיקת תקינות הרכב – לפני כל נסיעה ארוכה ובאופן שוטף בכלל, יש לבדוק את תקינות הצמיגים, כמות שמן ומים תקינה וכדומה. חשוב לזכור כי צמיג תקין ולחץ אוויר העומד בתקן יצרני הרכב, יכולים לעשות את ההבדל ולגרום לנסיעה נכונה. תקר בגלגל בזמן נסיעה עלול במקרים מסוימים אף לגרום לתאונת דרכים קטלנית. בנוסף, שמירה על כמות מים תקינה ושמן, ישמרו על כך שלא נתקע בשיא החום.
  • אסור לשתות כל כמות של אלכוהול – כל כמות מסוכנת בעיקר השילוב המסוכן של חום, תשישות ואלכוהול בדם. במידה והולכים אפילו לים, חשוב לדאוג לנהג תורן. במידה ויוצאים לחתונה או אירוע, מומלץ למצוא חברה המעניקה הסעות לאירועים כשירות. כך נוכל לוודא שאנו שומרים על עצמינו וכלל בני המשפחה.
  • הרכבת משקפי שמש – סנוור השמש עשוי לגרום לעייפות ואיבוד שדה הראייה, שימוש במשקפי שמש מונע חלק מהסנוור ומקל על הנהיגה. דבר חשוב נוסף, גם כאשר המזגן דולק, חשוב להשאיר פתח קטן בחלון בכדי להיות עדיין קשובים לסביבה.
  • וודאו שכולם כולל כולם ירדו מהרכב – רכב חונה בימים החמים, מגיע תוך פחות מעשרים דקות לטמפרטורה של 60 מעלות. חשוב לזכור להוריד את כולם מהרכב. השאירו תיק או נייד במושב האחורי, עשו תזכורת בנייד או כל דבר אחר. רק תדאגו שכל מי שעלה לרכב, ירד ממנו בשלום.

מאחלים לכם נהיגה נכונה ובטוחה לכל אורך הדרך!

השארת תגובה